wtorek, sierpień 21, 2018
Text Size
Delicious

    Wiosna 2017 r. to czas wyjątkowy dla społeczności Zespołu Szkół w Kikole. Rozpoczęły się bowiem z inicjatywy pani Mirosławy Blachowskiej szeroko zakrojone przygotowania do uczczenia 60-lecia budynku szkoły.
Historia szkolnictwa w Kikole sięga znacznie dalej w przeszłość, ma ok. 150-letnią tradycję, ale obecny budynek szkoły został oddany do użytku 60 lat temu.
W przygotowanie uroczystości jubileuszowej, której termin został ustalony na 10 czerwca 2017 r.,  zaangżowała się dyrekcja, bardzo duża grupa nauczycieli ze szkoły podstawowej i gimnazjum, uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły.
Zaproszono wielu absolwentów i przygotowano bogaty program obchodów. Został wydany także okolicznościowy numer gazetki szkolnej - „Echo Szkoły”, w którym znalazł się rys historyczny dotyczący kikolskiej oświaty, wywiady z wybranymi absolwentami oraz poezja poświęcona szkole.

    W piątek, 8 czerwca 2017r., wszyscy uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami udali się, ze sztandarem na czele, do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona Msza święta dziękczynna. Wzięły w niej udział także władze samorządowe oraz mieszkańcy. Głównym celebransem był ks. dr Sebastian Osiński – absolwent kikolskiej szkoły, a obecnie sędzia Sądu Kościelnego Diecezji Włocławskiej. Wygłosił on kazanie, w którym docenił misję nauczycieli, oddał szacunek pedagogom, którzy odeszli już do Domu Pana oraz uświadomił dzieciom i młodzieży znczenie lat szkolnych, które decydują o przyszłości człowieka, kształtują system wartości oraz stają się skarbnicą najmilszych wspomnień po latach.
Po Mszy św. na miejscowym cmentarzu została poświęcona tablica upamiętniająca miejsce spoczynku Franciszka Ksawerego Zboińskiego (syna patrona szkoły) oraz jego żony i wnuczki.
Następnie  wszyscy udali się do szkoły, gdzie przed wejściem do budynku posadzono uroczyście pamiątkowy klon, pod którym najmłodsi uczniowie zakopali „kapsułę czasu”, w której znalazły się ich rysunki. W dalszej kolejności została poświęcona specjalna tablica jubileuszowa ufundowana przez społeczność szkolną, która znalazła swe miejsce w ścianie na półpiętrze, obok portretu patrona i sztandaru szkoły.


    W sobotę, w specjalnie na tę okazję przystrojonej hali sportowej, o godz. 1100 rozpoczęła się uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście: potomek rodu Zboińskich, pan Bernard Zboiński, absolwenci, nauczyciele emeryci, władze samorządowe, przedstawiciele sąsiednich szkół, miejscowych instytucji oraz pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Uroczystość poprowadzili nauczyciele- państwo Danuta Grębicka i  Ireneusz Bednorz. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego pani dyrektor, Małgorzata Rzepczyńska,  przywitała zebranych oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Następnie pan Krzysztof Kuczkowski - były Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Kikole, współautor publikacji „Kikół i okolice na tle dziejów Ziemi Dobrzyńskiej”, przedstawił bogate w szczegóły opracowanie na temat historii oświaty w Kikole, na które złożyła się także prezentacja zdjęć archiwalnych, fragmentów dokumentacji szkolnej  oraz kronik. Wiele informacji po raz pierwszy ujrzało światło dzienne i zaskoczyło słuchaczy.
    Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów. Na początku zebrani wysłuchali wierszy autorstwa pana Henryka Osińskiego, absolwenta szkoły, w wykonaniu uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie młodzież gimnazjum  przywołała klimat szkoły z lat 70-ych w scence ukazującej lekcje i zbiórkę harcerską. Nadszedł też czas na kabaretowy skecz pt. „Typy tancerzy” oraz popisowy taniec w wykonaniu chłopców przebranych za baletnice. Pomiędzy kolejnymi punktami programu młodzież śpiewała piosenki. Widownia bawiła się wyśmienicie i nagrodziła występujących gromkimi brawami.
    Przy tak zacnej okazji nie mogło zabraknąć również wspomnień naszych gości. Pani Barbara Głusińska – Polak poprowadziła sentymentalne rozmowy z panami: prof. Jurkiem Olszewskim i prof. Antonim Celmerem, którzy są zasłużonymi lekarzami, ppłk. Dariuszem Borowiczem, lekarzem weterynarii - Sławomirem  Łańcuckim i poetą dobrzyńskim -Henrykiem Osińskim.
Miłym gestem było przyjęcie zaproszenia przez panią Katarzynę Pawłowską, absolwentkę szkoły, kóra wraz z synem, Mateuszem, umiliła spotkanie pięknymi piosenkami.
    Charakter urodzin zawsze podkreśla tort, było też tak i tym razem. Starosta lipnowski, pan Krzysztof Baranowski, który jest także absolwentem kikolskiej szkoły, ufundował jubileuszowy tort dla wszystkich uczestników spotkania.
Na koniec nadszedł czas na gratulacje i prezenty, które złożono na ręce pani dyrektor, Małgorzaty Rzepczyńskiej. Nie zabrakło też wzruszających rozmów ze łzami w oczach, gdyż niektórzy absolwenci nie widzieli się od bardzo wielu lat. Z przyjemnością zwiedzili także sale lekcyjne  szkoły. W jednej z nich została umieszczona wystawa archiwalnych fotografii, strojów szkolnych, przyborów oraz pamiętników i kronik.
    Należy również wspomnieć, że w bieżącym roku mija 20 lat od nadania szkole imienia Ignacego Antoniego Zboińskiego oraz przyjęcia sztandaru. Pan Józef Myszkowski przygotował filmowy skrót najważniejszych momentów tej uroczystości. Nagranie można obejrzeć w Internecie, na jego osobistym kanale youtube.
    Jubileuszowe obchody dobiegły końca, stały się kolejnym elementem historii szkoły. Zapewne dostarczyły wielu wzruszeń gościom oraz stały się powodem do dumy dla społeczności szkolnej. Ideą spotkania było jak najserdeczniejsze przyjęcie każdej Osoby wchodzącej w szkolne progi. Organizatorzy są wdzięczni za każdy gest sympatii, wyrozumiałości oraz poświęcony czas, który zjednoczył pokolenia...

Galerię zdjęć znaleźć można na profilu Szkoły Podstawowej na Facebooku

 • cmentarz.jpg
 • pomnik.jpg
 • sejm.jpg
 • walentynki.jpg
 • wiosna.jpg
 • wystep.jpg
4067029
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim
W tym miesiącu
W poprzednim
Razem
9539
11374
24597
3964918
223422
332079
4067029

Twoje IP: 54.80.208.105
2018-08-21 19:37
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Pogoda

Mostly Cloudy

21°C

Kikół

Mostly Cloudy

Humidity: 44%

Wind: 17.70 km/h

 • 21 Aug 2018

  Mostly Cloudy 22°C 15°C

 • 22 Aug 2018

  Sunny 22°C 10°C

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Informacja o zakończ…

21-06-2018 Hits:134 Wydarzenia Super User

Read more

Zakończenie Roku Szk…

19-06-2018 Hits:173 Wydarzenia Super User

Read more

Wizyta w Ravensbrück…

09-06-2018 Hits:122 Wydarzenia Super User

Uczennica III kl. Gimnazjum w Kikole - Natalia Żurawska, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy...

Read more

Kapsuła czasu

09-06-2018 Hits:84 Wydarzenia Super User

Nasza szkoła odpowiedziała na apel Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który zaprosił szkoły z terenu województwa kujawsko – pomorskiego do przygotowania...

Read more

Ogólnopolska Akcja Ż…

10-05-2018 Hits:366 Wydarzenia Super User

Ogólnopolska Akcja Żonkile w naszej szkole Kolejny raz, przy współpracy z Muzeum POLIN, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Już...

Read more

Powstanie styczniowe

04-03-2018 Hits:999 Wydarzenia Super User

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło...

Read more

Zapal Światło Wolnoś…

19-02-2018 Hits:1168 Wydarzenia Super User

Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje...

Read more

Stypendia za I semes…

17-02-2018 Hits:1263 Wydarzenia Super User

7 lutego w naszej szkole odbyły się apele w klasach IV – VII szkoły podstawowej oraz klasach II i III...

Read more

Spotkanie z rodzicam…

24-01-2018 Hits:3605 Wydarzenia Super User

Read more

Sport

 • 1
 • 2
Prev Next

Turniej piłki siatkowej

22-03-2018 Hits:1394 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Read more

BEZKONKURENCYJNE KIKOLANKI

06-02-2017 Hits:5502 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

22.11.2016 r. w Zespole Szkół w Choceniu rozegrano ćwierćfinał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt. Bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Kikoła....

Read more

Mistrzynie powiatu !

29-01-2017 Hits:7395 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

18.01.2017 r. w LO w Lipnie zostały rozegrane powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt. W zawodach wzięło udział 8 drużyn,...

Read more

XXXV Międzynarodowe Biegi im. …

26-10-2016 Hits:5135 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Po eliminacjach powiatowych w indywidualnych biegach przełajowych,które odbyły się w Skępem, uczniowie Zespołu Szkół w Kikole Jakub Kalinowski oraz Jakub...

Read more

IV Memoriał im. Andrzeja Blach…

22-08-2016 Hits:7789 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego

W sobotę 20.02.2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Kikole odbył się IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego. Organizatorami turnieju...

Read more

Konkursy

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Konkurs Cyfrowobezpieczni

01-06-2018 Hits:147 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin

Read more

Uczennice z Kikoła w gronie najlepszych

10-05-2018 Hits:585 Konkursy Super User - avatar Super User

Alicja Pawłowska i Nina Górczyńska zostały laureatkami konkursu KUJAWSKO- POMORSKIM SZLAKIEM HISTORII IV EDYCJA - ZABYTKI SAKRALNE I ŚWIECKIE. Alicja zajęła III miejsce, a Nina otrzymała wyróżnienie. W konkursie...

Read more

Sukces Natalii z Kikoła

31-03-2018 Hits:964 Konkursy Super User - avatar Super User

Sukces Natalii z Kikoła14 marca 2018 r. w Gdańsku, w Sali im. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" IPN-u odbył się etap rejonowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Lagrowej...

Read more

Szkoła dialogu

20-03-2018 Hits:1048 Konkursy Super User - avatar Super User

1 marca uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miała miejsce Uroczysta Gala podsumowująca projekt. Atmosfera niesamowita. Wspaniali ludzie. Emocje na granicy wytrzymałości. Niesamowite przeżycie, które pozostanie...

Read more

III miejsce w VII Kujawsko- Pomorskim Fe…

16-09-2017 Hits:1305 Konkursy Super User - avatar Super User

 12 września 2017 uczniowie Jakub Bladziak i Miłosz Gajewski otrzymali nagrody za zdobycie III miejsca w VII Kujawsko- Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych pt. ,, Strategia Rozwoju Mojego Miasta (Wsi)...

Read more

Pewne jak w Banku

15-06-2017 Hits:4498 Konkursy Super User - avatar Super User

Gimnazjaliści z Kikoła wzięli udział w II Powiatowym Konkursie Przedsiębiorczości „Pewne jak w Banku”. Przeszli pomyślnie etap szkolny i zakwalifikowali się do etapu centralnego. 8 czerwca w Banku Spółdzielczym w Lipnie...

Read more

Konkurs informatyczno - literacki

24-04-2017 Hits:4027 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin znajdziesz tutaj.

Read more

Regulamin konkursu informatyczno – liter…

24-04-2017 Hits:2900 Konkursy Super User - avatar Super User

Loading...

Read more

Konkurs plastyczno-informatyczny

24-04-2017 Hits:4006 Konkursy Super User - avatar Super User

 Regulamin znajduje się tutaj

Read more

Wakacje trwają