wtorek, sierpień 21, 2018
Text Size
Delicious

Uczennica III kl. Gimnazjum w Kikole - Natalia Żurawska, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” zorganizowanym m.in. przez IPN, pod patronatem pani Prezydentowej.
Po eliminacjach w Gdańsku została finalistką tego konkursu. Nagrodą dla wszystkich finalistów oraz ich nauczycieli był wspólny wyjazd do Niemiec - Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina w dniach 18-21 maja 2018 r.
Wizyta w obozie, poznanie historii więźniarek i spotkanie z dziećmi tych, które przeżyły koszmar były wielką lekcją historii oraz niezapomnianym przeżyciem.
Obóz funkcjonował od 1938 do 1945 roku, został usytuowany w lesie, nad jeziorem Schwedt, niedaleko kurortu Fürstenberg, około 80 kilometrów na północ od Berlina. Miasteczko, woda i okoliczne lasy to cudowne miejsce na relaks, gdyby nie świadomość o dramatycznej przeszłości tego miejsca. Był to obóz kobiecy. Wśród ponad 130 tys. kobiet i dziewcząt Niemcy uwięzili tam ok. 40 tys. Polek (najwięcej ze wszystkich nacji) z oddziałów Armii Krajowej. Były to najczęściej młode dziewczęta oraz ich nauczycielki. Do obozu trafiły m.in. uczestniczki Powstania Warszawskiego, a masowe egzekucje przeprowadzano głównie właśnie na polskich uczestniczkach ruchu oporu i Żydówkach. W Ravensbrück przetrzymywano m.in. znaną aktorkę, Zofię Rysiównę i przyjaciółkę papieża Jana Pawła II, dr Wandę Półtawską. We wrześniu 1942r. zostały tam także rozstrzelane w tzw. Szczelinie – mama i siostra bpa seniora naszej diecezji – Bronisława Dembowskiego. Obóz przeżyło 8 tys. Polek.
Oprócz haniebnego traktowania, morderczej pracy i głodu, więźniarki były też poddawane zbrodniczym eksperymentom. Pod pretekstem znalezienia metod leczenia okaleczonych na froncie żołnierzy, kaleczono kobiety w obozie i zarażano rany, by obserwować reakcje i sprawdzać, ile może wytrzymać człowiek. Takiej operacji pseudomedycznej została poddana również pani Wanda Półtawska. W wyniku eksperymentów kobiety często umierały lub zostawały kalekami.
W obozie działała komora gazowa oraz krematorium, a prochy pomordowanych były wyrzucane tak po prostu – do jeziora. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną powstała tam radziecka jednostka wojskowa działająca do 1994 r. W 1959 roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci Ravensbrück, choć teren obozu udostępniono do zwiedzania dopiero po wyprowadzeniu się Sowietów.
Dziś, w budynkach dozorczyń, znajduje się schronisko młodzieżowe, a po jeziorze, które jest wielką zbiorową mogiłą, pływają żaglówki. Niemcy nie są wyraźnie zadowoleni z wizyt Polaków w tym miejscu, którzy mimo to tłumnie przyjeżdżają, składają kwiaty i palą znicze pod pomnikiem nad jeziorem i w miejscu egzekucji oraz pilnują tego miejsca przed zapomnieniem i fałszowaniem historii.
W książce wspomnieniowej pani dr Wandy Półtawskiej można przeczytać m.in. o tablicy pamiątkowej ufundowanej przez polskie więźniarki, która z wielkim trudem została poświęcona w Berlinie przez papieża, Jana Pawła II, potem po wielu pertraktacjach - wmurowana w miejscu straceń, by szybko trafić w miejsce odosobnione, gdzie w czasach funkcjonowania obozu był śmietnik i stajnia… Wygląda na to, że to tylko Polaków zawsze obowiązuje poprawność polityczna, Niemcy mogą sobie pozwalać na wszystko.
W miejscowym biurze inf. turystycznej znajduje się tylko jedna broszurka o obozie w języku polskim, a w salach wystawowych muzeum nie można już znaleźć ani słowa po polsku, przewodnikiem polskojęzycznym muzeum także nie dysponuje.

Wyjazd pokonkursowy został bardzo dobrze zorganizowany przez oddział IPN w Katowicach. Stał się okazją do poznania wielu wyjątkowych osób, zawiązania przyjaźni, ale przede wszystkim poznania prawdy o nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Ravensbrück. Uczniowie zwiedzali także Berlin, gdzie zostali bardzo gościnnie przyjęci przez Polonię i wzięli udział w Mszy św.
Na pewno ten wyjazd w jakimś stopniu zmienił wszystkich uczestników i pozostanie niezapomniany… O tym, jak głęboko i dojrzale przeżyła go młodzież, świadczy chociażby wiersz napisany przez Natalię.

Renata Kilanowska

Widzę Cię, jak we śnie...
(Pamięci Dziewcząt,które zostały w Ravensbrück)

Stoję przy Szczelinie, 
Stoję i modlę się we łzach za Ciebie.
Modlę się o Twe wieczne odpoczywanie.

Modląc się, patrzę w Szczelinę
i widzę Cię, widzę Cię jak we śnie.
Stoisz dumna, wyprostowana,
w Twoich oczach widzę wszystko...
Widzę Polskę, teraz wolną i niepodległą.

Stoi przed Tobą żołnierz...
Żołnierz niemiecki - nie polski.
Trzyma karabin 
i wiesz, że zaraz wystrzeli.

Jednak nie widzę w Twoich oczach
strachu, niepewności.
Ja wiem, co zaraz nastąpi.
Ty też to wiesz...

Nagle... Strzał!
I cisza...

Nadal go słyszę.
Rozbiega się echem po całym obozie.
One też go słyszą.... 
Oni - po drugiej stronie jeziora,
podobno nie słyszą...

I widzę Cię, jak przez mgłę.
Leżącą na ziemi, z krwawiącą raną.
Raną tuż przy sercu...

Obraz już znika. Znika, ale wróci.
Wróci i już na zawsze zostanie.
Zostanie w mym sercu...

Przekazałaś mi, Dziewczyno Nieznana,
prawdę tak bolesną.
Teraz moja kolej.
Ja chcę być Twoim głosem.
Głosem,który nie umilknie…

Natalia Żurawska

 

 • cmentarz.jpg
 • pomnik.jpg
 • sejm.jpg
 • walentynki.jpg
 • wiosna.jpg
 • wystep.jpg
4067002
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim
W tym miesiącu
W poprzednim
Razem
9512
11374
24570
3964918
223395
332079
4067002

Twoje IP: 54.80.208.105
2018-08-21 19:36
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Pogoda

Mostly Cloudy

21°C

Kikół

Mostly Cloudy

Humidity: 44%

Wind: 17.70 km/h

 • 21 Aug 2018

  Mostly Cloudy 22°C 15°C

 • 22 Aug 2018

  Sunny 22°C 10°C

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Informacja o zakończ…

21-06-2018 Hits:134 Wydarzenia Super User

Read more

Zakończenie Roku Szk…

19-06-2018 Hits:173 Wydarzenia Super User

Read more

Wizyta w Ravensbrück…

09-06-2018 Hits:122 Wydarzenia Super User

Uczennica III kl. Gimnazjum w Kikole - Natalia Żurawska, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy...

Read more

Kapsuła czasu

09-06-2018 Hits:83 Wydarzenia Super User

Nasza szkoła odpowiedziała na apel Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który zaprosił szkoły z terenu województwa kujawsko – pomorskiego do przygotowania...

Read more

Ogólnopolska Akcja Ż…

10-05-2018 Hits:366 Wydarzenia Super User

Ogólnopolska Akcja Żonkile w naszej szkole Kolejny raz, przy współpracy z Muzeum POLIN, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Już...

Read more

Powstanie styczniowe

04-03-2018 Hits:999 Wydarzenia Super User

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło...

Read more

Zapal Światło Wolnoś…

19-02-2018 Hits:1168 Wydarzenia Super User

Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje...

Read more

Stypendia za I semes…

17-02-2018 Hits:1262 Wydarzenia Super User

7 lutego w naszej szkole odbyły się apele w klasach IV – VII szkoły podstawowej oraz klasach II i III...

Read more

Spotkanie z rodzicam…

24-01-2018 Hits:3605 Wydarzenia Super User

Read more

Sport

 • 1
 • 2
Prev Next

Turniej piłki siatkowej

22-03-2018 Hits:1393 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Read more

BEZKONKURENCYJNE KIKOLANKI

06-02-2017 Hits:5502 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

22.11.2016 r. w Zespole Szkół w Choceniu rozegrano ćwierćfinał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt. Bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Kikoła....

Read more

Mistrzynie powiatu !

29-01-2017 Hits:7394 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

18.01.2017 r. w LO w Lipnie zostały rozegrane powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt. W zawodach wzięło udział 8 drużyn,...

Read more

XXXV Międzynarodowe Biegi im. …

26-10-2016 Hits:5134 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Po eliminacjach powiatowych w indywidualnych biegach przełajowych,które odbyły się w Skępem, uczniowie Zespołu Szkół w Kikole Jakub Kalinowski oraz Jakub...

Read more

IV Memoriał im. Andrzeja Blach…

22-08-2016 Hits:7789 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego

W sobotę 20.02.2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Kikole odbył się IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego. Organizatorami turnieju...

Read more

Konkursy

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Konkurs Cyfrowobezpieczni

01-06-2018 Hits:146 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin

Read more

Uczennice z Kikoła w gronie najlepszych

10-05-2018 Hits:584 Konkursy Super User - avatar Super User

Alicja Pawłowska i Nina Górczyńska zostały laureatkami konkursu KUJAWSKO- POMORSKIM SZLAKIEM HISTORII IV EDYCJA - ZABYTKI SAKRALNE I ŚWIECKIE. Alicja zajęła III miejsce, a Nina otrzymała wyróżnienie. W konkursie...

Read more

Sukces Natalii z Kikoła

31-03-2018 Hits:963 Konkursy Super User - avatar Super User

Sukces Natalii z Kikoła14 marca 2018 r. w Gdańsku, w Sali im. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" IPN-u odbył się etap rejonowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Lagrowej...

Read more

Szkoła dialogu

20-03-2018 Hits:1048 Konkursy Super User - avatar Super User

1 marca uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miała miejsce Uroczysta Gala podsumowująca projekt. Atmosfera niesamowita. Wspaniali ludzie. Emocje na granicy wytrzymałości. Niesamowite przeżycie, które pozostanie...

Read more

III miejsce w VII Kujawsko- Pomorskim Fe…

16-09-2017 Hits:1304 Konkursy Super User - avatar Super User

 12 września 2017 uczniowie Jakub Bladziak i Miłosz Gajewski otrzymali nagrody za zdobycie III miejsca w VII Kujawsko- Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych pt. ,, Strategia Rozwoju Mojego Miasta (Wsi)...

Read more

Pewne jak w Banku

15-06-2017 Hits:4498 Konkursy Super User - avatar Super User

Gimnazjaliści z Kikoła wzięli udział w II Powiatowym Konkursie Przedsiębiorczości „Pewne jak w Banku”. Przeszli pomyślnie etap szkolny i zakwalifikowali się do etapu centralnego. 8 czerwca w Banku Spółdzielczym w Lipnie...

Read more

Konkurs informatyczno - literacki

24-04-2017 Hits:4027 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin znajdziesz tutaj.

Read more

Regulamin konkursu informatyczno – liter…

24-04-2017 Hits:2900 Konkursy Super User - avatar Super User

Loading...

Read more

Konkurs plastyczno-informatyczny

24-04-2017 Hits:4006 Konkursy Super User - avatar Super User

 Regulamin znajduje się tutaj

Read more

Wakacje trwają