wtorek, sierpień 21, 2018
Text Size
Delicious

Wydarzenia

Wizyta w Ravensbrück i Berlinie

Uczennica III kl. Gimnazjum w Kikole - Natalia Żurawska, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” zorganizowanym m.in. przez IPN, pod patronatem pani Prezydentowej.
Po eliminacjach w Gdańsku została finalistką tego konkursu. Nagrodą dla wszystkich finalistów oraz ich nauczycieli był wspólny wyjazd do Niemiec - Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina w dniach 18-21 maja 2018 r.
Wizyta w obozie, poznanie historii więźniarek i spotkanie z dziećmi tych, które przeżyły koszmar były wielką lekcją historii oraz niezapomnianym przeżyciem.
Obóz funkcjonował od 1938 do 1945 roku, został usytuowany w lesie, nad jeziorem Schwedt, niedaleko kurortu Fürstenberg, około 80 kilometrów na północ od Berlina. Miasteczko, woda i okoliczne lasy to cudowne miejsce na relaks, gdyby nie świadomość o dramatycznej przeszłości tego miejsca. Był to obóz kobiecy. Wśród ponad 130 tys. kobiet i dziewcząt Niemcy uwięzili tam ok. 40 tys. Polek (najwięcej ze wszystkich nacji) z oddziałów Armii Krajowej. Były to najczęściej młode dziewczęta oraz ich nauczycielki. Do obozu trafiły m.in. uczestniczki Powstania Warszawskiego, a masowe egzekucje przeprowadzano głównie właśnie na polskich uczestniczkach ruchu oporu i Żydówkach. W Ravensbrück przetrzymywano m.in. znaną aktorkę, Zofię Rysiównę i przyjaciółkę papieża Jana Pawła II, dr Wandę Półtawską. We wrześniu 1942r. zostały tam także rozstrzelane w tzw. Szczelinie – mama i siostra bpa seniora naszej diecezji – Bronisława Dembowskiego. Obóz przeżyło 8 tys. Polek.
Oprócz haniebnego traktowania, morderczej pracy i głodu, więźniarki były też poddawane zbrodniczym eksperymentom. Pod pretekstem znalezienia metod leczenia okaleczonych na froncie żołnierzy, kaleczono kobiety w obozie i zarażano rany, by obserwować reakcje i sprawdzać, ile może wytrzymać człowiek. Takiej operacji pseudomedycznej została poddana również pani Wanda Półtawska. W wyniku eksperymentów kobiety często umierały lub zostawały kalekami.
W obozie działała komora gazowa oraz krematorium, a prochy pomordowanych były wyrzucane tak po prostu – do jeziora. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną powstała tam radziecka jednostka wojskowa działająca do 1994 r. W 1959 roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci Ravensbrück, choć teren obozu udostępniono do zwiedzania dopiero po wyprowadzeniu się Sowietów.
Dziś, w budynkach dozorczyń, znajduje się schronisko młodzieżowe, a po jeziorze, które jest wielką zbiorową mogiłą, pływają żaglówki. Niemcy nie są wyraźnie zadowoleni z wizyt Polaków w tym miejscu, którzy mimo to tłumnie przyjeżdżają, składają kwiaty i palą znicze pod pomnikiem nad jeziorem i w miejscu egzekucji oraz pilnują tego miejsca przed zapomnieniem i fałszowaniem historii.
W książce wspomnieniowej pani dr Wandy Półtawskiej można przeczytać m.in. o tablicy pamiątkowej ufundowanej przez polskie więźniarki, która z wielkim trudem została poświęcona w Berlinie przez papieża, Jana Pawła II, potem po wielu pertraktacjach - wmurowana w miejscu straceń, by szybko trafić w miejsce odosobnione, gdzie w czasach funkcjonowania obozu był śmietnik i stajnia… Wygląda na to, że to tylko Polaków zawsze obowiązuje poprawność polityczna, Niemcy mogą sobie pozwalać na wszystko.
W miejscowym biurze inf. turystycznej znajduje się tylko jedna broszurka o obozie w języku polskim, a w salach wystawowych muzeum nie można już znaleźć ani słowa po polsku, przewodnikiem polskojęzycznym muzeum także nie dysponuje.

Czytaj więcej: Wizyta w Ravensbrück i Berlinie

Kapsuła czasu

Nasza szkoła odpowiedziała na apel Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który zaprosił szkoły z terenu województwa kujawsko – pomorskiego do przygotowania listów do „Kapsuły czasu”.
Dnia 17.05.2018r. delegacja Szkoły Podstawowej w Kikole uczestniczyła w uroczystości posadzenia Dębu Niepodległości wraz z zakopaniem „Kapsuły czasu” pt. „Niepodległa - dla następnych pokoleń” przed Kujawsko – Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. W kapsule czasu zostały umieszczone m.in. listy uczniów skierowane do przyszłych pokoleń Polaków z okazji jubileuszu Stulecia Odzyskania Nieodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w kapsule został umieszczony list naszej uczennicy Julii Zarembskiej z kl. III b gimnazjum wraz z podpisami uczniów i  nauczycieli. List ten stanowi głębokie przesłanie nas – współczesnych do nieznanych – przyszłych. Mieliśmy możliwość również zwiedzenia Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Po skończonych uroczystościach Pan Wojewoda spotkał się z uczniami i nauczycielami w swoim gabinecie. To wspaniale wydarzenie dla uczennicy było niezapomnianym przeżyciem, a dla wszystkich ciekawą lekcją historii.

 

 

 

Małgorzata Rzepczyńska
Damian Koralewski

Ogólnopolska Akcja Żonkile w naszej szkole

Ogólnopolska Akcja Żonkile w naszej szkole Kolejny raz, przy współpracy z Muzeum POLIN, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Już 18 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Kikole rozdawali mieszkańcom Kikoła symboliczne Żonkile. W szkole przygotowano również wystawę tematyczną o wydarzeniach w Getcie Warszawskim. Korzystamy z materiałów edukacyjnych muzeum na bieżąco. Getto Warszawskie – obszar i granice  2 października 1940 r. utworzono getto w Warszawie. Jego teren obejmował 307 ha powierzchni zabudowanej miasta, zlokalizowanych głównie w dawnej Dzielnicy Północnej. Getto zostało otoczone ceglanym murem i zamknięte 16 listopada 1940 r.  Wiosną 1942 r. naziści podjęli decyzję o likwidacji gett w Generalnym Gubernatorstwie i deportacji Żydów do ośrodków Zagłady. 22 lipca 1942 r. przystąpiono do likwidacji getta w Warszawie i deportacji Żydów do Treblinki. 21 września 1942 r. odjechał ostatni transport z Umschlagplatz (placu przeładunkowego). Oznaczało to koniec wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. W jej wyniku zginęło około 300 tys. Żydów. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.  
http://www.polin.pl/pl/zonkile-szkoly-bibliotekihttp://www.polin.pl/pl/zonkile-szkoly-biblioteki
http://www.polin.pl/pl/system/files/attachments/prezetacja_.pdf

Powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Powstanie 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.
Powstanie styczniowe wywarło wielki wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej mas ludowych oraz postaw i programów politycznych przed 1918 r.
Pierwsze obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w 1913 r. Z oczywistych powodów mogły być one zorganizowane na terenie zaboru austriackiego, czyli w posiadającej autonomię Galicji. Najbardziej okazale przebiegały obchody 50. rocznicy Powstania we Lwowie. To właśnie tu - jak zanotował Władysław Tarczyński - "biło Serce Polski".
W tym roku obchodziliśmy 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, którą uczciliśmy składając kwiaty pod pomnikiem „Poległych w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny”, uczniowie obejrzeli w kąciku pamięci ilustracje, upamiętniające wydarzenia z lat 1863 – 1864 oraz uczestniczyli w lekcjach, które przybliżyły wydarzenia sprzed 155 lat. Dopełnieniem upamiętnienia rocznicy powstania jest konkurs, który odbędzie się w kwietniu b. r.
Pielęgnujemy pamięć o naszych bohaterach narodowych. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości. Bo, jak powiedział Leonidas: „Umrze naród, w którym umarli bohaterowie”.

Ireneusz Bednorz

Zapal Światło Wolności

Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego.


Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.


Szkoła Podstawowa w Kikole kolejny raz wzięła udział w tej jakże szlachetnej akcji, która ma budzić w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem. Dumy z własnej przeszłości. Uczniowie zapalili Światło Wolności w kąciku historycznym, upamiętniającym wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wśród uczniów została przeprowadzona akcja informacyjna na temat wydarzeń, które rozegrały się w czasach, kiedy to ich rodzice byli nastolatkami. Przyświecać powinny nam słowa Józefa Piłsudskiego:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości”.

https://www.facebook.com/BydgoszczIPN/photos/pcb.917989111710239/917985235043960/?type=3&theater
https://www.facebook.com/BydgoszczIPN/photos/pcb.917989111710239/917984038377413/?type=3&theater

 • cmentarz.jpg
 • pomnik.jpg
 • sejm.jpg
 • walentynki.jpg
 • wiosna.jpg
 • wystep.jpg
4067039
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim
W tym miesiącu
W poprzednim
Razem
9549
11374
24607
3964918
223432
332079
4067039

Twoje IP: 54.80.208.105
2018-08-21 19:37
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Pogoda

Mostly Cloudy

21°C

Kikół

Mostly Cloudy

Humidity: 44%

Wind: 17.70 km/h

 • 21 Aug 2018

  Mostly Cloudy 22°C 15°C

 • 22 Aug 2018

  Sunny 22°C 10°C

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Informacja o zakończ…

21-06-2018 Hits:134 Wydarzenia Super User

Read more

Zakończenie Roku Szk…

19-06-2018 Hits:173 Wydarzenia Super User

Read more

Wizyta w Ravensbrück…

09-06-2018 Hits:122 Wydarzenia Super User

Uczennica III kl. Gimnazjum w Kikole - Natalia Żurawska, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim „W kręgu poezji i prozy...

Read more

Kapsuła czasu

09-06-2018 Hits:84 Wydarzenia Super User

Nasza szkoła odpowiedziała na apel Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który zaprosił szkoły z terenu województwa kujawsko – pomorskiego do przygotowania...

Read more

Ogólnopolska Akcja Ż…

10-05-2018 Hits:366 Wydarzenia Super User

Ogólnopolska Akcja Żonkile w naszej szkole Kolejny raz, przy współpracy z Muzeum POLIN, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Już...

Read more

Powstanie styczniowe

04-03-2018 Hits:999 Wydarzenia Super User

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło...

Read more

Zapal Światło Wolnoś…

19-02-2018 Hits:1168 Wydarzenia Super User

Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje...

Read more

Stypendia za I semes…

17-02-2018 Hits:1263 Wydarzenia Super User

7 lutego w naszej szkole odbyły się apele w klasach IV – VII szkoły podstawowej oraz klasach II i III...

Read more

Spotkanie z rodzicam…

24-01-2018 Hits:3606 Wydarzenia Super User

Read more

Sport

 • 1
 • 2
Prev Next

Turniej piłki siatkowej

22-03-2018 Hits:1394 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Read more

BEZKONKURENCYJNE KIKOLANKI

06-02-2017 Hits:5503 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

22.11.2016 r. w Zespole Szkół w Choceniu rozegrano ćwierćfinał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt. Bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Kikoła....

Read more

Mistrzynie powiatu !

29-01-2017 Hits:7395 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

18.01.2017 r. w LO w Lipnie zostały rozegrane powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt. W zawodach wzięło udział 8 drużyn,...

Read more

XXXV Międzynarodowe Biegi im. …

26-10-2016 Hits:5135 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

Po eliminacjach powiatowych w indywidualnych biegach przełajowych,które odbyły się w Skępem, uczniowie Zespołu Szkół w Kikole Jakub Kalinowski oraz Jakub...

Read more

IV Memoriał im. Andrzeja Blach…

22-08-2016 Hits:7789 Zawody sportowe Super User - avatar Super User

IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego

W sobotę 20.02.2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Kikole odbył się IV Memoriał im. Andrzeja Blachowskiego. Organizatorami turnieju...

Read more

Konkursy

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Konkurs Cyfrowobezpieczni

01-06-2018 Hits:147 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin

Read more

Uczennice z Kikoła w gronie najlepszych

10-05-2018 Hits:585 Konkursy Super User - avatar Super User

Alicja Pawłowska i Nina Górczyńska zostały laureatkami konkursu KUJAWSKO- POMORSKIM SZLAKIEM HISTORII IV EDYCJA - ZABYTKI SAKRALNE I ŚWIECKIE. Alicja zajęła III miejsce, a Nina otrzymała wyróżnienie. W konkursie...

Read more

Sukces Natalii z Kikoła

31-03-2018 Hits:964 Konkursy Super User - avatar Super User

Sukces Natalii z Kikoła14 marca 2018 r. w Gdańsku, w Sali im. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" IPN-u odbył się etap rejonowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Lagrowej...

Read more

Szkoła dialogu

20-03-2018 Hits:1048 Konkursy Super User - avatar Super User

1 marca uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miała miejsce Uroczysta Gala podsumowująca projekt. Atmosfera niesamowita. Wspaniali ludzie. Emocje na granicy wytrzymałości. Niesamowite przeżycie, które pozostanie...

Read more

III miejsce w VII Kujawsko- Pomorskim Fe…

16-09-2017 Hits:1305 Konkursy Super User - avatar Super User

 12 września 2017 uczniowie Jakub Bladziak i Miłosz Gajewski otrzymali nagrody za zdobycie III miejsca w VII Kujawsko- Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych pt. ,, Strategia Rozwoju Mojego Miasta (Wsi)...

Read more

Pewne jak w Banku

15-06-2017 Hits:4499 Konkursy Super User - avatar Super User

Gimnazjaliści z Kikoła wzięli udział w II Powiatowym Konkursie Przedsiębiorczości „Pewne jak w Banku”. Przeszli pomyślnie etap szkolny i zakwalifikowali się do etapu centralnego. 8 czerwca w Banku Spółdzielczym w Lipnie...

Read more

Konkurs informatyczno - literacki

24-04-2017 Hits:4028 Konkursy Super User - avatar Super User

Regulamin znajdziesz tutaj.

Read more

Regulamin konkursu informatyczno – liter…

24-04-2017 Hits:2900 Konkursy Super User - avatar Super User

Loading...

Read more

Konkurs plastyczno-informatyczny

24-04-2017 Hits:4007 Konkursy Super User - avatar Super User

 Regulamin znajduje się tutaj

Read more

Wakacje trwają